1 жовтня 2015 року Верховна Рада прийняла закон про децентралізацію країни.
В українському контексті децентралізація означає передачу влади та значної частини бюджету від центральних державних органів до автономних місцевих громад. Таким чином, місцеві органи влади отримують більшу відповідальність, але вони якраз найкраще знають, як застосувати наявні ресурси.
Адміністративна вертикаль в Україні виглядає так: регіон (область), округ (район) та осередок (громада).
Реформа ж відбувається так: місцеві виконавці нарешті зможуть належно виконувати свої повноваження,, а населення через вибори зможе формувати управлінські органи як на рівні громад, так і на рівні області. Відтепер автономні місцеві інституції (громади, районні та обласні ради) користуватимуться реальною владою та матимуть необхідні для виконання своїх обов'язків ресурси.
Ключовим моментом даної реформи є об'єднання як сільських так і міських спільнот всередині громади — щоб збільшити місцевий бюджет і, як наслідок, покращити інфраструктуру в регіоні.
У багатьох випадках центральне керівництво дозволить громадам самим заробляти гроші. Наприклад, змінювати вартість оренди міської землі, 60 % від податку з якої лишатимуться в місцевому бюджеті.
Також громади самі шукатимуть нові джерела фінансування, використовуючи місцеві джерела та приваблюючи інвестиції. Ці гроші лишатимуться в місцевому бюджеті.
Утім, це довгий шлях. Передання грошей із центру на місця хоч і спростилось, істотно змінено не було. Щоб отримати передбачену суму, громада досі має пройти чимало інстанцій як на рівні області, так і у столиці. Як результат, у багатьох областях країни децентралізація досі не набрала обертів.
Щоб більше дізнатись про децентралізацію, скористайтесь веб-сайтом швейцарсько-українського проекту підтримки децентралізації
DESPRO, який працює з місцевою владою, готуючи її до реформування.